ahmet beyler wiki

Ahmet Beyler, progressive, Balkan, Ege esintili Türk Pop-Rock müzik grubu. Kendi deyimleriyle “Birlikte çalalım, söyleyelim, eğlenelim misyonerleri” 2009 yılında Herkes Kırmızı adıyla katıldıkları Jack Daniel’s rock müzik beste yarışmasında Alper Erinç, David Barbe, Demir Demirkan, Haluk Kurosman, Hugh Cornwell ve Tolga Akyıldız'dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu “Osman” adlı parçalarıyla 1. olmuşlardır.

İçindekiler

Ahmet Beyler Öncesi

 

1990-1991 yıllarında Güneş Apaydın ve Demet İlik'in seçmeli gitar dersi verdiği Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde henüz adı olmayan -sonradan Uçan Kaz" olacaktır- bir müzik grubu kurulur. Grup kısa sürede bestelerini yapmaya ve kaydetmeye başlar.

İlk ekipte Eren Tokgöz (ritim gitar, geri vokal), Önder Yaman (elektrik gitar), Barış Çiçek (bas gitar) ve Ahmet Çulhaoğlu (vokal) vardır.

İlk parçaları Yine Akşam Oldu, İki Yaşında, Kediler parçalarıdır. İki yaşında adlı parçaları ile Hürriyet beste yarışması'na, Yağmur adlı parçaları ile Müller beste yarışması'na katılmışlardır.

Grup liseden mezun oldukları 1995 yılına kadar daha birçok parça besteler ve kaydeder.

 

Grup elemanları üniversiteye girdikleri 95 yılından itibaren ekibe bir de davulcu ekleyerek konserler vermeye başlar. Grubun davulcusu ilk olarak Elias Dabbas olur, daha sonra -ileriki yıllarda Magick ve Aydilge ile çalışacak olan- Muratcan Akçay gruba katılır.

 

Gruba flütçü olarak Gonca Önder katılır. Konserlerde ve kayıtlarda Seha Can gruba katkıda bulunur. Gonca Önder yerine Obuacı olarak Selen gruba katılır. Grup son kadrosu ile Burhan Şeşen'in Tv8'de yayınlanan Yorumsuz adlı programında Apollon adlı parçasını seslendirir. Bu kadroda Seha Can gitardadır, Barış Çiçek bas gitarda, Ahmet Çulhaoğlu vokalde, Selen obuada ve Eren Tokgöz davul ve geri vokaldedir. Burhan Şeşen'den: "Değişik bir müzik yapıyorsunuz çocuklar" övgüsünü alırlar.

Grup üniversite yıllarında Odtü'de verdikleri çok sayıda stadyum ve mimarlık amfisi konserinde yeni pek çok parçasını çalar: Lahana, Dersler Bitmez, Şarkılar, Sevgilim Olmadın, Dik Dik, Yalnız Kaldığımda, Bir Şarkı Gibi, Boş Şeyler gibi..

 

2000-2001 yıllarında tüm elemanların üniversiteden mezun olup ayrı şehirlere gitmesiyle grup dağıldı ancak parçalar yaşamaya devam etti.

 

Odtü mimarlık öğrencilerinden birinin sınav kağıdına yazdığı "Odtü grup Uçan Kaz'ın dediği gibi: Yollar biter, ömür biter sınavlar bitmez" alıntısı grubun tarihine kazındı.

Uçan Kaz ismine değinmek gerekirse;

Uçan Kaz ilk olarak içinde Volkan Mühürcüoğlu (vokal), Emrah Baban (gitar)- uzun yıllardır Soul Stuff grubundan gitar çalmaktadır- Barış Çiçek (bas gitar) ve Eren Tokgöz - davul- adlı kişilerin yer aldığı bir cover grubudur. Ankara Sinema Bar'da cuma-cumartesi akşamları çalmaktadır. Gruba bir dönem saksafonda Vuslat ve bas gitarda Yalın da katılmıştır. Son döneminde ise trombon ve perküsyon da dahil olmuştur. Ankara'da İnka Rock Bar ve Beer Station barlarında ve Datça Gitanes barda da düzenli program yapmıştır.

Grup ismini, aynı liseden (Ankara Atatürk Anadolu Lisesi) Kurmaş Akdoğan'ın bir dönem klavyeci olarak katıldığı bir çalışmada, sesinin Uçan Kaz çizgi filmindeki kaz Morton'un - sonradan Martin ismiyle yeniden adlandırılmıştır- sesine benzetilmesinden esinlenerek almıştır. "Kurmaş seslendirmeyi sen mi yapmıştın"

 

Sadece kendi bestelerini çalan diğer Uçan kaz grubu ise grup elemanlarından ikisinin aynı olması nedeniyle önce "Uçan Kaz 2" olarak ismini belirlemiş, daha sonra ise cover çalan Uçan Grubu'nun da dağılmasıyla "2"yi atarak sadece "Uçan kaz" olmuşlardır.

 

İstanbul'a taşınan Eren Tokgöz, 2001'den 2007 yılına kadar Uçan Kaz parçalarını ve bu dönemde oluşan yeni parçaları çalacak müzik dostları arar. Bu dönemde bar ve cafelerde çalacak cover grupları kurar, bu grupları beste gruplarına dönüştürme girişimileri olur ancak başarılı olamaz.

 

Bu dönemde Galata kulesinin karşınındaki tarihi Enginar Cafe'de program yapar. Aygen vokaldedir, Özgür ise bas gitarda. Eren de ritim gitar ve geri vokal yapar. Emrah Özkaya ile ise Melek adlı Beyoğlu mekanında iki kişi program yaparlar (Emrah vokal yapar, Eren ritim gitar çalar ve geri vokal yapar)

 

Çok eğlenceli geçen kimi geceler ve yıllardan sonra Eren daha fazla bar programı yapmak istemez ve 2007 başlarında, kendi başına kalma pahasına da olsa kendi müziğini yapmaya odaklanır.

Kuruluş

2007 yılında, Ankara'dan ayrıldığı 2001 yılında, grubu Uçan Kaz ile yolları ayrılan Eren Tokgöz, Galata Kulesi'nin karşısındaki tarihi Enginar Cafe'de program yaparken, grubun müziğini daha da ileri götürme çabaları sonucunda davulcu olarak gruba davet edilen Neşet Tamer'le tanışır ve İstanbul'daki ilk beste grubunun temelleri atılır. Gruba yine Eren Tokgöz'ün Odtü'den arkadaşı Alper Eryurt bas gitarcı olarak katılır.

 

Uçan kaz parçalarından (Apollon..) ve yeni parçalardan (Kız Sana..) oluşan bir repertuar oluşturulur. Bu dönemde Eren Tokgöz'ün Rumelihisarı'ndan komşusu Ekin Kışlalı, yoldan geçerken prova yapılan evin bodrum katındaki kapıcı dairesinden müziği duyar ve heyecanla şöyle der: "Çok iyisiniz çocuklar! Yaptığınız müzik Post Punk, Californian Rock arası birşey var. Sizin gibi birkaç tane daha iyi grup var. Bir yerlere geleceksiniz!" O günden sonra grup Ekin'le dost olur ve pek çok partide birlikte de sahne alırlar. Ekin albümü ve konserleri için ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırlar. Sonradan Ekin, Eren'in Ankara'dan tanıdığı, Beyoğlu'nda Stüdyo Mono'yu işleten Veli Erişim Meral (davul) ve diğer arkadaşlarıyla Freelicks grubunu kurar ve ilk albümlerini yaparlar. Ekin kısa sürede İngilizce parçaları ile kendine Türk müzik piyasasında bir yer edinir.

Grup henüz bir isim bulamamıştır ancak çalıştıkları bodrumdan esinlenerek kendilerine Bodrum Fareleri demeyi düşünürler. Grup bu bodrumda, herhangi bir uyarıcı veya uyuşturucu madde ile bağlantısı olmadan 45 dakikadan 1.5 saate kadar uzayan sürelerde müzik ile trans durumuna geçer, uzun doğaçlamalar yapılır, sözler ve melodiler havada uçuşur. Grup, ta ki takati kalmayıp içindekileri tamamen boşalttığında müzik durur. Elemanların yüzlerinden sarhoş oldukları anlaşılır.

Gruptan Alper Eryurt ayrılır ve Eren'in Garanti Bankası'ndan tanıdığı Baran Bursalıgil gruba girer. Klavyeci olarak da Yasemin gruba katılır. Grup Baran'ın etkisiyle daha disiplinli çalışmaya başlar, ilk dört parçalarının kaydı bu dönemde yapılır: Mutsuz Olmuyorum (Ankara döneminden kalan bir parçadır, şimdi daha rockvari bir düzenlemeye sahip olmuştur), Zengin Baba ve Fikirler (Bu parça Halıcı Midi Yarışması'nda 2001 yılında Atilla Özdemiroğlu, Hakan Özer, Garo Mafyan ve İzzet Öz'ün de aralarında bulunduğu bir jüri tarafından 3.lük ödülüne layık görülmüştür. Atilla Özdemiroğlu, yarışma sonunda Eren'e "Fikirler" diye bağırıp, sonra "Değişik bir şarkıydı deyip, gülümsemiştir.)
 

Grup, Yasemin'in atkısından esinlenerek Herkes Kırmızı adını alır. Aynı zamanda herkesin asabi olduğunu ifade eder. Ancak grup işi ilişkiler de bu asabiyetten payını alır. Grup 2011 yılında bozulan ilişkiler sonunda dağılır.

 

Grup dağıldığı 2011 yılına kadar bir yandan çok çalışır. Sürekli yeni parçalar yapar ve kaydeder.

 

Gruba 2009 yılında (Neva ve Marvin gruplarında klavyeci olan) Emre Çakar klavyeci olarak katılır. Emre'nin katılması ise grubun müziği yeni bir döneme girer. İlk dönem kayıtlarında çok hissedilmeyen Emre'nin klavye soundu, grubun son 4 kaydına damgasını vurur.

Emre'nin katıldığı ilk dönemde şu parçalar kaydedilir: Kar Yağar (Ekşisözlük yazarlarından biri parçadaki vokallerden çok etkilenip, yorumunda gruba övgüler dizmiştir.), Sözüme Bakma, Lahana (Uçan Kaz'ın çaldığı parçanın daha karmaşık bir düzenlemesidir), Osman (Bu parçadan ayrıca bahsedilecektir)

İkinci ve son dönem kayıtları ise şunlardır: Kız sana, Madam, Yaşa, 21 Haziran.

 
 
Osman

 

Grup "Osman" adlı parçasıyla Jack Daniel's beste yarışması'na katılır ve son dakikada bir grubun elenmesiyle ilk 10'a dahil olarak finale kalır ve finalde Ghetto'da sahne alır ve yarışmada birinci olur. Ödül olarak o dönemde Emre Aydın ve Manga gruplarının prodüktörü olan Haluk Kurosman ile parça baştan kaydedilir. Grubun en mutlu gecesi bu gecedir. Ancak bu gece sonun başlangıcı olur.

 

Taner Atılgan gruba gitarist olarak katılır. Grup içi huzursuzluklar had safhaya gelmiştir. Baran Bursalıgil, Osman parçasına klip çekimi öncesi gruptan ayrılır. Taner Atılgan gruptan ayrılır. Son olarak da Emre Çakar gruptan ayrılır. Klip çekilmiş ve pek çok kanalda gösterime girmiştir (Kanal 24'te müzik listesinde 1 numaraya, Trt müzik listesinde ise 7 numaraya kadar yükselir) ancak grupta devam edecek enerji kalmamıştır. Baran Bursalıgil tekrar gruba girer, başka bir klavyeci ve gitaristle yola devam edilmek istenir ancak bu kez de Neşet Tamer'in motivasyonu kaçmıştır. Grup dağılır.

Yeniden Kuruluş

 

2011-2012 yıllarında Eren Tokgöz (ritim gitari vokal), Neşet Tamer (davul) ve (Biz grubundan) Ahmet Acar (bas gitar) ile bu kez Ahmet Beyler adı altında grubu yeniden toparlar. İsimleri ilk olarak Herşey Keyfi olarak düşünülmüştür. Daha sonra isimsizliği - ne de olsa ne kadar çok Ahmet var etrafımızda- ve birlikteliği- akşam Ahmet Beyler'e yemeğe gidiyoruz- ifade eden "Ahmet Beyler"e çevirirler. Dört yeni parça yaparlar: Hayat Nerde, Selam Söyleme, İstanbul, Ağlama Güzel. Neşet'in etkisiyle grup minimal bir rock soundu oluşturur.

 

Neşet Tamer gruptan ayrılır.

Davul ve perküsyonda Cenk Güçbilmez, trompette Altar Büyüköner, kemanda Zeynep Türkmen gruba katılır. Yeni kayıtlar daha akustik ve daha yerel müzikler tadında duyulur.

Bir rembetiko uyarlaması olan Git Haylazım parçası yapılır, kaydedilir. Kayıtta kadın vokal Zeynep olur, yine kayıtta klarnet kullanılır, Cem Çeribaşı klarnet çalar. Altar grupta ukulele ve ksilofon da çalmaya başlar. Bay Yengeç parçasında Balkan esintileri hissedilir. Bilirkişi parçasının daha akustik ve daha Ege bir versiyonu kaydedilir. Osman aynı şekilde trompet, keman ve darbuka ile daha dünya müziğine yaklaşır. Havada vals ve Bay Yengeç parçalarında akordeon da kullanılır. Tuncay Acar çalar. Mutsuz Olmuyorum parçası da trompet ve ukulele ile daha derin ve daha içli bir havaya bürünmüştür.

Manu Chao'ya ait Bongo Bong parçasından bir de uyarlama yapılır: Dümbelek Kralı. Manu Chao'dan izin alınır ve ileride çıkacak olan ilk albümde bu parça da yer alır.

2014 yılında Zeynep Türkmen ayrılır. 2015 yılında Pasaj müzik'ten grubun ilk albümü "Hayat Nerde çıkar.

Cenk Güçbilmez ve Altar Büyüköner gruptan ayrılır.

 

Davulda Neşet Tamer gruba yeniden katılır. Klarnette Cem Çeribaşı, trompette Can Tatlıparmak ve Uygur Yüzerer gruba katılırlar. 2015 yılında Emre Çakar gruba klavyeci olarak yeniden katılır. Oyuncu Gizem Akman vokalde gruba katılır.

Son olarak (Eski Bando grubundan) Doğan Özcan gruba trompetçi olarak katılır.

Davulda Ahmet Berk Özbek, Neşet Tamer'e ek olarak grupta davul çalmaya başlar. Fırat Bayram diğer bas gitarcı, Levent Şansever de elektro gitarcı olur.

Grup şu ana kadar Hayat Nerde albümünden Selam Söyleme, Dümbelek Kralı, Bilirkişi ve İstanbul parçalarına klip çekmiştir.

Müzik Tarzı

 

Hürriyet gazetesinden Sadi Tirak tarafından Tiyatral Pop olarak adlandırılmıştır.

Çeşitli yazarlar tarafından Kadıköy Pop adı verilmiştir. (Zengin kültürüyle Kadıköy ile birlikte anılmak grubun da sevdiği ve benimsediği birşeydir.)

 

Grup son geldiği noktada, yer yer progressive ve dünya müziğine kayan, zaman zaman minimal, kendine özgü bir pop-rock müziği yapmaktadır. İçinde Balkanlar ve Ege de vardır, Beatles da, Klasik müzik de, Türk müziği de.. 

Grup, tarzına tam olarak bir isim verememektedir. Kendilerine özgü ve samimi olmam için çalışmaktadırlar.

Grup Formatı ve Üyeleri

 

Grup 2016 itibariyle Eren Tokgöz'ün etrafında farklı müzisyenler ve müzik dostlarının katılımıyla geniş ve serbest bir formata geçer. 

 

2017 itibariyle asıl kadrosu aşağıdaki gibidir:

 

Eren Tokgöz: ritim gitar, vokal

Ahmet Acar: bas gitar

Emre Çakar: klavye

Doğan Özcan: trompet

Neşet Tamer: davul

Ahmet Berk Özbek: davul

Grup Formatı ve Üyeleri

 

Grup 2016 itibariyle Eren Tokgöz'ün etrafında farklı müzisyenler ve müzik dostlarının katılımıyla geniş ve serbest bir formata geçer. 

 

2017 itibariyle kadrosu aşağıdaki gibidir:

Eren Tokgöz: ritim gitar, vokal

Emre Çakar: klavye

Ahmet Acar: bas gitar

Fırat Bayram: bas gitar

Doğan Özcan: trompet

Levent Şansever: elektro gitar

Ahmet Berk Özbek: davul

Neşet Tamer: davul

Grup Manifestosu

Ahmet Beyler, kendilerini sadece bir müzik grubu olarak görmez. Müzikleri ile dünyayı değiştirdiklerine inanırlar.

 

Onlar; birlikte çalalım, söyleyelim, eğlenelim misyonerleridir. İçlerindeki müziği ortaya çıkarıp, bunu isteyen herkesle, her koşulda paylaşmaya çalışırlar.

 

Dinleyici ile çalana-söyleyen arasındaki ayrımı yıklamaya çalışır, bütünleşmiş bir müzik ortamı yaratmayı hedeflerler.

 

Grup, müziğiyle dolaşırken bir gün müsaitseniz size de uğramak ister.

 

Grubun felsefesini anlattığı bir de yazılı manifestosu mevcuttur.

 
 
 
 
 

Albümleri

2015: Hayat Nerde

 

Şarkı Sözleri ve Akorları

 

Ahmet Beyler parçalarında; kah kıvrak belli Osman’ın ardına düşüp düğün dernek gezerken, kah Bizanslı veya Afrikalı İstanbullu kardeşlerini yad eder. Fethiye yollarında Jimi Hendrix’in ruhu ve muhabbetinin peşinde koşarken, bu muhabbeti bulamasa bile içi bir anda tevekkülle dolar, aldığı her nefesin onu mutluluk, teselli ve ölümsüzlük doldurduğunu hisseder. Hem bilirkişi olmamanın hafifliğini, hem hissettiği gibi yaşayamamanın ağırlığını bünyesinde birlikte taşır. Ahmet Beyler, bir yaz akşamında küçük ama musiki dolu bir evde, tüm mahallenin beraber şarkı söyleyip eğleneceği bir anın hayalini kurar.

 

Birlikte çalma, söyleme felsefesini pratiğe de geçirebilmek adına akorlarını web sitelerinden ve her tür kanaldan kendileri paylaşırlar.

Klipleri

 

Grup Selam Söyleme, Dümbelek Kralı, Bilirkişi ve İstanbul parçalarına klip çekmiştir.

 
 

Liste Başarıları, Basın Haberleri

 

Güven Erkin Erkal'ın hazıladığı Maximum Rock Haftanın En Sıkı Onlusu listesinde Bilirkişi 3. sıraya, İstanbul 4. sıraya kadar yükselmiştir.

 

İspanyol müzik blogu Espiche.es haftanın en iyileri listesine İstanbul girmiştir.

 

Kanal 24 müzik listesinde Osman 1 numaraya kadar yükselmiştir.

 

TRT Müzik, müzik listesinde Osman 7 numaraya kadar yükselmiştir.

 

Murat Beşer, Yekta Kopan, Sadi Tirak, Arzu Çağlan ve daha çok önemli müzik yazarı tarafından grubun albüm kritikleri veya röportajları yayınlandı. 

 

Grubun Bant Mag, Blue Jean, Cosmopolitan, Esquire, Hafta Sonu, Maximum Rock dergilerinde; Akşam, Cumhuriyet, Gazete Kadıköy, Hürriyet, Milliyet, Radikal, Sözcü, Vatan gazetelerinde röportaj ve haberleri yayınlandı. Grubun, kulturmafyasi.com, birgrupyazar.com, zeglence.com, zete.com gibi çok kültür sanat blogunda röportajları yayınlandı.

 

Grup "Sınırlar" adlı bir kısa filmde oynadı.

 

Grubun parçaları, Açık Radyo, Radyo İTÜ'de yayınlandı. Radyo Zeplin, Rock FM, TRT FM,  TRT Kent Radyo, TRT Radyo 1'de çeşitli programlara konuk oldular. İMC Tv ve Balcony Tv'de canlı performansları yayınlandı.

 

İstanbul, Ankara, Bursa ve Adana'da çok sayıda mekan ve festivalde sahne alan grup 2015 yılında Ceza, Bedük, Gripin, Bulutsuzluk Özlemi ve İskender Paydaş ile Tolga Akyıldız'ın düzenlediği Açık Sahne etkinliğinde aynı sahneyi paylaştı.

 
  • Spotify Sosyal Simge
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon